آموزش تصویری نصب وردپرس روی هاست CPanel - وب تستر
پشتیبانی سایت

آموزش تصویری نصب وردپرس روی هاست

489 بازدید
چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

آموزش کامل نصب وردپرس

اگر یک کاربر تازه کار هستید و از چگونگی نصب وردپرس اطلاع ندارید، این آموزش می تواند به شما کمک کند.

در این آموزش می خواهیم نحوه نصب وردپرس بر روی هاست را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. توضیحات بر پایه کنترل پنل CPanel می باشد. البته نصب وردپرس روی کنترل پنل های مختلف تفاوت آنچنانی با هم ندارد. فقط در مرحله آپلود و اکسترکت کردن و ساخت دیتابیس تفاوت های جزئی وجود دارد که مشکل ساز نیست.

مرحله اول: دریافت آخرین نسخه وردپرس فارسی

در اولین قدم باید جدیدترین ورژن وردپرس فارسی را دانلود کنید. بدین منظور به این لینک بروید. در صفحه باز شده، یک دکمه آبی رنگ می بینید که درون آن نوشته شده “دریافت نگارش …”. روی این دکمه باید کلیک کنید.

نصب وردپرس

وارد صفحه ای به شکل زیر خواهید شد. در این صفحه هم از بخش سمت چپ روی دکمه “دریافت نگارش …” کلیک کنید.

نصب وردپرس روی هاست

منتظر بمانید تا دانلود فایل به اتمام برسد.

مرحله دوم: آپلود وردپرس روی هاست

وارد کنترل پنل هاست خود شوید. سپس از بخش Files روی دکمه File Manager کلیک کنید.

نصب وردپرس

یک کادر کوچک برای شما باز می شود. در این کادر از بخش Document root for: باید آدرس سایتی که می خواهید وردپرس روی آن نصب شود را انتخاب کنید. مثلا فرض کنید میخواهید در سایت yoursite.com وردپرس را نصب کنید. در این صورت باید آدرس yoursite.com را انتخاب کنید. یا مثلا اگر سابدامینی با آدرس blog.yoursite.com دارید، باید این آدرس را انتخاب کنید. در نهایت روی دکمه Go کلیک کنید.

نصب وردپرس

حالا وارد بخش فایل منیجر هاست خود می شوید. در اینجا روی دکمه Upload از بالای صفحه کلیک کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس

در صفحه باز شده، روی دکمه Choose File کلیک کنید. سپس فایل فشرده وردپرس را که دانلود کرده بودید را انتخاب کنید و روی دکمه Open کلیک کنید. منتظر بمانید تا عملیات آپلود به اتمام برسد.

آموزش نصب وردپرس

دوباره به صفحه فایل منیجر برگردید. در این صفحه یک بار روی دکمه Reload موجود در بالای صفحه کلیک کنید. حالا باید فایل فشرده وردپرس که آپلود کرده بودید را ببینید. روی این فایل راست کلیک کنید و روی گزینه Extract کلیک کنید. سپس در کادر باز شده روی دکمه Extract Files کلیک کنید. در کادر آخر هم روی Close کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس

یک بار دیگر روی دکمه Reload کلیک کنید. حالا یک پوشه به نام wordpress را می بینید. با دابل کلیک وارد این پوشه شوید. روی دکمه Select All در بالای صفحه کلیک کنید. سپس روی فایل ها راست کلیک کرده و گزینه Move را انتخاب کنید.

آموزش نصب وردپرس

کادری باز می شود که یک فیلد در پایین آن وجود دارد. در این کادر عبارت wordpress را حذف کنید و روی دکمه Move Files کلیک کنید. در واقع می خواهیم کلیه فایل های وردپرس را به شاخه روت که همان public_html است ببریم.

آموزش نصب وردپرس

حالا به مسیر public_html بروید. یعنی از بخش سمت چپ صفحه روی لینک public_html کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس

در این مرحله باید دنبال فایلی با نام wp-config-sample.php بگردید. سپس روی آن راست کلیک کنید و گزینه Rename را انتخاب کنید.

نصب وردپرس

کادری برای شما باز می شود که در آن می توانید نام فایل را تغییر دهید. عبارت -sample را از نام فایل حذف کنید تا تبدیل به wp-config.php شود. سپس روی دکمه Rename File کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب وردپرس

خب تا اینجا کار آماده کردن فایل های وردپرس تمام شد. سایتتان را باز کنید تا نتیجه را ببینید. البته نباید انتظار داشته باشید که یک سایت زیبا و شیک برای شما به نمایش در آید! قطعا با ارور خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده مواجه خواهید شد. طبیعی هم هست. چون هنوز دیتابیس را نساخته اید. عجله نکنید هنوز مانده!

مرحله سوم: ساخت دیتابیس و اتصال آن به وردپرس

به صفحه اصلی کنترل پنل هاست خود بروید. از بخش Databases روی گزینه MySQL Databases کلیک کنید.

ساخت دیتابیس در سی پنل

صفحه ای برای شما باز می شود که در آن باید دیتابیس را بسازید. در بخش Create a New Database یک فیلد می بینید. در این فیلد نام دیتابیس خود را وارد کنید. فرقی نمی کند چه نامی بگذارید. هر چه میخواهید بگذارید اما آن را فراموش نکنید. چون برای نصب وردپرس نیازتان می شود. پشت این فیلد یک پیشوند هم می بینید که معمولا نام سایت شما است. در واقع نام دیتابیس شما از دو بخش تشکیل شده که بخش اول همان پیشوند است و بخش دوم هم چیزی است که شما انتخاب می کنید. پس از انتخاب نام، روی دکمه Create Database کلیک کنید. این نام را در جایی یادداشت کنید تا فراموش نکنید.

آموزش نصب وردپرس

در صفحه ای که باز شد روی دکمه Go Back کلیک کنید.

حالا باید یک یوزر نیم برای دیتابیس تان ایجاد کنید. صفحه را به پایین اسکرول کنید تا به بخش Add a New User برسید. در این بخش سه فیلد می بینید. در فیلد اول باید نام یوزر خود را انتخاب کنید. هر چه میخواهید بنویسید اما آن را فراموش نکنید. بهتر است جایی یادداشت کنید. در دو فیلد بعدی هم باید یک رمز برای یوزرتان انتخاب کنید. سعی کنید رمزی مطمئن را انتخاب کنید. به علاوه آن را جایی یادداشت کنید تا فراموش نکنید.

در نهایت روی دکمه Create a User کلیک کنید.

نصب وردپرس

صفحه ای برای شما باز می شود که می گوید یوزر شما با موفقیت ایجاد شد. در این صفحه روی دکمه Go Back کلیک کنید.

آموزش کامل نصب وردپرس

حالا باز به صفحه دیتابیس ها باز میگردید. به پایین صفحه اسکرول کنید. در بخش add a User to a Database باید یوزری که ساختید را به دیتابیسی که ساخته بودید وصل کنید. در بخش User باید نام یوزری که همین الان ساختید را انتخاب کنید. در بخش Database هم باید نام دیتابیسی که در مرحله قبل ساختید را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Add کلیک کنید.

نصب وردپرس

صفحه ای برای شما باز می شود که باید سطح دسترسی این دیتابیس را مشخص کنید. گزینه ALL PRIVILEGES را تیکدار کنید. سپس روی دکمه Make Changes کلیک کنید.

آموزش تصویری نصب وردپرس روی سی پنل

یک پیغام موفقیت برایتان ظاهر می شود.

روی دکمه Go Back موجود در پایین صفحه کلیک کنید. حالا در صفحه دیتابیس های تان، دیتابیس ساخته شده به همراه یوزر مربوطه را می بینید. تا اینجا باید سه چیز را یادداشت کرده باشید. یکی نام دیتابیس، دومی نام یوزر دیتابیس و سومی هم پسورد یوزر دیتابیس. اینها را در مرحله بعد نیاز داریم.

حالا دوباره به بخش File Manager هاست خود بروید. سپس روی فایل wp-config.php راست کلیک کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید.

نصب وردپرس روی سی پنل

صفحه ویرایشگر فایل wp-config.php برای شما باز می شود. در این صفحه باید اطلاعات دیتابیسی که ساختیم را وارد کنیم. همانند تصویر زیر اطلاعات را وارد کنید. توجه داشته باشید که عبارتی که زیر آن خط کشیدیم را پاک کنید و عبارت درست را وارد کنید.

آموزش نصب وردپرس

مثلا اطلاعاتی که من باید وارد کنم به این صورت است:

نام دیتابیس: webtoast_wordpress

یوزر: webtoast_wp

رمز: wp123456

در نهایت روی دکمه Save موجود در بالای صفحه کلیک کنید.

تبریک میگویم! دیتابیس شما ساخته شد و به یوزر مربوطه متصل گردید. حالا نوبت به آخرین مرحله می رسد.

مرحله آخر: نصب وردپرس

آدرس سایت خود را در مرورگر وارد کرده و آن را باز کنید. صفحه ای به شکل زیر خواهید دید:

نصب وردپرس

در این صفحه باید یکسری اطلاعات عمومی سایت وردپرسی خود را وارد کنید. عنوان سایت را در فیلد اول وارد کنید. سپس در فیلد نام کاربری باید یک یوزرنیم برای خود برگزینید. سعی کنید یک نام کاربری مطمئن انتخاب کنید. در قسمت رمز هم باید یک رمز برای پنل مدیریت سایت خود انتخاب کنید. این رمز با رمز دیتابیس متفاوت است و اصلا ربطی به آن ندارد. پس نیازی نیست که رمز دیتابیستان را در اینجا وارد کنید. سعی کنید یک رمز قوی انتخاب کنید. در فیلد ایمیل باید ایمیل خود را بنویسید. و در نهایت در بخش نمایش به موتور های جستجو نیازی نیست تیک را بزنید. مگر در موارد ضروری و استثنایی.

در پایان روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک کنید. پس از دقایقی سایت وردپرسی شما راه اندازی می شود و میتوانید با وارد کردن آدرس صفحه اصلی سایت خود، آن را ببینید.

برای ورود به پنل مدیر سایت هم کافیست یک عبارت wp-login.php به انتهای آدرس سایت خود اضافه کنید و واردش شوید. مثلا yoursite.com/wp-login.php

حالا میتوانید در سایت خود مطلب بگذارید، قالبش را تغییر دهید، افزونه نصب کنید و … . کار سایت شما رسما از الان شروع شد!

یکسری نکات مهم:

در صورتی که سایت خود را به گوگل معرفی کنید، حدود ۱ تا ۲ ماه طول می کشد تا مطالب شما در گوگل ایندکس شوند. پس اگر مطلبی را امروز منتشر کردید و در گوگل آن را پیدا نکردید نگران نباشید. هنوز اول کار هستید و باید صبر کنید تا گوگل سر و کله اش پیدا شود!

اگر بعد از وارد کردن اطلاعات دیتابیس در فایل wp-config.php وارد سایت خود شدید و همچنان با ارور خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده مواجه شدید، احتمالا اطلاعات دیتابیس خود را اشتباه وارد کرده اید. یکبار دیگر با دقت فایل wp-config.php را بررسی کنید تا از صحیح بودن اطلاعات مطمئن شوید. یکی دیگر از دلایل این امر هم میتواند عدم اتصال یوزر به دیتابیس باشد. اگر مشکل را نتوانستید پیدا کنید پیشنهاد می کنیم مرحله سوم را یک بار دیگر کامل و با دقت انجام دهید.

اگر میخواهید وبلاگی در یک سابدامین بسازید (مثلا به صورت blog.yoursite.com) نباید یک فولدر در public_html بسازید و وردپرس را در آن آپلود کنید. بلکه باید از طریق بخش Domains در صفحه اصلی کنترل پنل هاست، روی گزینه Subdomain کلیک کنید و یک سابدامین برای خود بسازید. سپس در فایل منیجر از شاخه public_html وردپرس را درون فولدری با نام سابدامین ساخته شده آپلود کنید و مراحل نصب را طبق آموزش بالا انجام دهید.

افزونه هایی که پیشنهاد می کنیم بعد از نصب وردپرس نصب کنید، اینها هستند:

همچنین اگر دوست دارید یک قالب اختصاصی و حرفه ای برای سایت خود داشته باشید، ما در وب تستر آماده ایم تا با جدیدترین تکنولوژی ها یک قالب بسیار زیبا و کاملا اختصاصی بر اساس نیاز شما طراحی کنیم. برای سفارش می توانید از فرم تماس با ما اقدام کنید.

تبلیغات

نویسنده (مدیر سایت)

جواد نبوی هستم. حدود 7 سالی میشه در زمینه طراحی وب و گرافیک کار می کنم و بعد از توپ دیزاین، این دومین سایت آموزش طراحی وب و گرافیک هستش که راه انداختم. امیدوارم بتونم برای همه ی شما مفید باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *